godlo

 

Lektury
____________________________________________________________________________________________________

 Na jagody

LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE ORAZ PLANOWANE
 
 
KLASA I
 

   1.  Rafał Witek

„Pierwszaki z kosmosu”

   2.  Janina Porazińska

„Pamiętnik Czarnego Noska"

   3.  Maria Kownacka

„Plastusiowy pamiętnik”

   4.  Hanna Łochocka

„O wróbelku Elemelku”

   5.  Julian Tuwim

„Ptasie radio”

   6.  Joanna Papuzińska

„Nasza mama czarodziejka”

 
 
KLASA II

   1.  Mira Lebe

„Babcia na jabłoni”

   2.  Grzegorz Kasdepke

„Mam prawo”

   3.  H. CH. Andersen

„Brzydkie kaczątk

   4.  Jan Brzechwa

„Brzechwa dzieciom”

   5.  Maria Kruger

„Karolcia”

   6.  Astrid Lindgren

„Dzieci z Bullerbyn”

   7.  Alan A. Milne

„Kubuś Puchatek”

   8.  Julian Tuwim

„Warzywa”

   9.  Charles Perrault

„Czerwony Kapturek”

 
 
KLASA III

 

   1.  R. Pisarski

„O psie, który jeździł koleją”

   2.  M. Kownacka

„Kajtkowe przygody”

   3.  A. i Cz. Centkiewiczowie

„Anaruk chłopiec z Grenlandii”

   4.  H. CH. Andersen

„Baśnie Andersena”

   5.  M. Jaworczakowa

„Oto jest Kasia”

   6.  W. Grimm

„Baśnie braci Grimm”

   7.  W. Chotomska

„Dzieci Pana Astronoma”

   8.  G. Kasdepke

„Mity dla dzieci”

   9.  A. Grabowski

„Puc, Bursztyn i goście”

 
 
KLASA IV


LITERATURA OBOWIAZKOWA:

   1. Jan Brzechwa

„Akademia pana Kleksa”

   2. Janusz Christa

„Kajko i Kokosz” Szkoła latania

   3. Rene Gościnny

J.J. Sempe „Mikołajek”

   4. Adam Mickiewicz

„Powrót taty”, „Pani Twardowska”

   5. Joanna Olech

„Dynastia Miziołków”

   6. Józef Wybicki

„Mazurek Dąbrowskiego”

   7.

Wybrane podania i legendy polskie

   8.
 

Wybrane baśnie polskie i europejskie , w tym: Charles Perrault „Kopciuszek” , „Kot w butach”, „Sinobrody”

   9. Aleksander Puszkin

„Bajka o Rybaku i rybce”

   10. Jean Marie Leprince
        de Beaumont

„Piękna i Bestia”

 
 
LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA


   1. F.H. Burnett

„Tajemniczy ogród”

   2. Janusz Korczak

„Król Maciuś Pierwszy”

 
 
KLASA VII

 
LITERATURA OBOWIĄZKOWA
 

   1. Charles Dickens

„Opowieść wigilijna”

   2. Aleksander Fredro

„Zemsta”

   3. Jan Kochanowski

wybór fraszek, pieśni, trenów

   4. Ignacy Krasicki

„Żona modna”

   5. Adam Mickiewicz

„Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”

   6. Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

   7. Adam Mickiewicz

„Dziady” cz. II

   8. Henryk Sienkiewicz

„Quo        vadis”

   9. Stefan Żeromski

„Siłaczka”

 

 

LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA

 

   1. Ernest Hemingway

„Stary człowiek i morze”
 

   2. Nancy H. Kleinbaun    

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
 

 
 
Literatura obowiązkowa w klasie V i VI według starej podstawy programowej

KLASA V

   1. Astrid Lindgren

„Bracia Lwie Serce”

   2. Henryk Sienkiewicz

„W pustyni i w puszczy”

   3.Ferenc Molnar

„Chłopcy z Placu Broni „

   4. Mark Twain

„Przygody Tomka Sawyera”

   5. Alfred Szklarski

„Tomek w krainie kangurów”

   6. Joanna Olech

„Dynastia Miziołków”



KLASA VI

 

   1. I. Jurgielewiczowa

„Ten obcy”

   2. L. M. Montgomery

„Ania z Zielonego Wzgórza”

   3. Kornel Makuszyński

„Szatan z siódmej klasy”

   4. Edmund Niziurski

„Sposób na Alcybiadesa”

   5. J.R.R. Tolkien

„Hobbit”

   6. Juliusz Verne

„W 80 dni dookoła świata”

   7. Stanisław Lem

„Bajki robotów”