Zielona ziemia

22 kwietnia od 1990 r. obchodzimy w Polce Światowy Dzień Ziemi. Nadrzędnym celem tego święta jest zwrócenie uwagi na postępującą degradację środowiska naszej Planety, skłonienie do refleksji nad jej losem i zaangażowanie ludzkości w jej ochronę.

Tegoroczne święto obchodzone jest pod hasłem „Przywróćmy Naszą Ziemię”. Ziemia jest tylko jedna, a my jesteśmy jej elementem. Niszcząc środowisko, niszczymy siebie. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.

Święto Ziemi, to tylko jeden dzień, jednak jego idea i przesłanie powinno towarzyszyć nam cały rok, a świadomość ekologiczna powinna być budowana od najmłodszych lat.

Lekcje biologii, w dniach od 19 do 23 kwietnia, zamieniły się w swego rodzaju forum, gdzie uczniowie mogli podyskutować o problemach i zagrożeniach dla środowiska, a także przedstawić swoje pomysły na cofnięcie negatywnych skutków, zgodnie z hasłem: „Przywróćmy Naszą Ziemię”.

Swoje działania na rzecz dbałości o środowisko uczniowie zaprezentowali w formie prezentacji multimedialnej pod tytułem: Co można zrobić w naszej okolicy, co wpisywałoby się w tegoroczne hasło. Uczniowie zaproponowali: segregację śmieci, oszczędzanie energii i wody, rezygnację z foliowych worków, nie wyrzucanie żywności, oszczędne zakupy, wybieranie rachunków przez internet, wyprodukowanie własnych detergentów oraz poszerzanie świadomości ekologicznej.