23 CZERWCA

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017


22 CZERWCA

Zajęcia z programowania i robotyki


13 CZERWCA

Wycieczka do  Osady Słowiańskiej Stobierna k. Dębicy


11 CZERWCA - PARAFIADA


21 MAJA

Konkurs Pieśni Maryjnej


12 MAJA

Wycieczka do Żarnowca


4 CZERWCA - DZIEŃ MAMY I TATY


3 MAJA

Akademia z okazji Konstytucji 3 Maja – przygotowana przez Panią Czesławę Zarych


DZIEŃ ZIEMI

28 kwietnia odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi – przygotowała ją Pani Bożena Szalony


ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

12 kwietnia odbyła się akademia z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej i mordu oficerów w Katyniu, którą przygotowała Pani Magdalena Bereziewicz.


DZIEŃ WIOSNY

21 marca w naszej szkole odbyły się zabawy z okazji przywitania pierwszego dnia wiosny.


PROJEKT TERAPEUTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS 3-6 SP NR 1 W MROWLI

Centrum Szkoleniowo – Terapeutyczne SELF w roku 2017 realizuje zadanie publiczne pn. Młodzież i dzieci od dziś bezpieczni w sieci – II edycja dofinansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Czytaj więcej...


KONKURS KOLĘD kl. IV-V


BAL KARNAWAŁOWY - 16.01.2017 r.


DZIEŃ BABCI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH - 12.01.2017 r.


DZIEŃ BABCI kl. I-III - 11.01.2017 r.

<pKochana Babciu w dniu Twojego święta,
życzę byś była zawsze uśmiechnięta
i Ty drogi Dziadku miej uśmiech na twarzy,
niech Ci się spełni wszystko o czym marzysz.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Dnia 11 stycznia 2017 r. odbyła się ta wspaniała impreza.

Na wstępie uczniowie przywitali wszystkich gości ciepłymi słowami, później głos zabrał dyrektor szkoły pan Janusz Ostrowski i  złożył zebranym serdeczne życzenia. Do życzeń dołączył się również Ksiądz Proboszcz Ryszard Tokarz.

W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role.  Klasa II przedstawiła „Jasełka”, uczniowie klasy I i III wystąpili w przedstawieniu pt. „Zimowe zabawy”. Na zakończenie dzieci zatańczyły „Krakowiaka”.

Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych uczniów  przygotowali  dla  gości poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty, a dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami oraz bursztynowe serduszka. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę, taniec i teatr mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

Uczniów przygotowały panie: Bożena Kocur, Beata Ostrowska, Beata Sondej.


PRZEDSZKOLE - WYJAZD DO WDK

W dniu 11.01.2017 roku przedszkolaki wraz z nauczycielkami odwiedziły Wojewódzki Dom Kultury. Nasi milusińscy mieli okazję zobaczyć przedstawieniept „Jaś i Małgosia” w reżyserii Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.
Pomysłowa, zmieniająca się scenografia, barwne kostiumy, efekty świetlne, wspaniała muzyka, pouczające piosenki a przede wszystkim świetna gra aktorów spowodowały, że czas spędzony z bohaterami teatralnej opowieści nie był czasem straconym. Jaś i Małgosia zaprosili dzieci więc do wspólnej wędrówki po magicznym lesie ścieżką pełną zaskakujących zwrotów akcji-ścieżką teatralnej edukacji.


KREATYWNIE ZAKRĘCENI

Warsztaty plastyczne przeprowadzone w klasie II w ramach akcji KreaTYwnie zakręceni.
We wtorek 10-01-2017 r. w naszej szkole, w klasie II odbyły się warsztaty plastyczne, które przeprowadziły studentki w ramach autorskiego projektu KreaTYwnie zakręceni.
KreaTYwnie zakręceni to projekt społeczny mający na celu zachęcenie do twórczego spędzania czasu dzieci w wieku wczesnoszkolnym jak również osób w wieku emerytalnym.  W ramach tego projektu są przeprowadzane różnorodne, ciekawe zajęcia tematyczne.
W akcję społeczną zaangażowani są studenci z regionu podkarpacia. Zrealizowanie na wysokim poziomie tego projektu, gwarantuje jego twórcom udział w ogólnokrajowym konkursie „Zwolnieni z teorii”. Wszystko odbywa się pod nadzorem mentorów z organizacji „Social Wolves” i firm takich jak: PZU, T-Mobile i Bank Zachodni WBK.
Specjalnie dla nas studenci zorganizowali warsztaty tematyczne, podczas których uczniowie klasy II samodzielnie wykonali laurki na Dzień Babci i Dziadka. Uczestnicy zajęć wykazali się wielkim zaangażowaniem i pracowitością, co widać na załączonych zdjęciach
link: https://www.facebook.com/kreatywniezakreceni


KOLĘDNICY MISYJNI DZIECIOM Z TAJLANDII

"Kto przyjmuje kolędnika
I nie żałuje grosika,
Ten sprawia, że o jeden krok
Miłość Boża zwycięża mrok.”

6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego wyruszyło pięć grup kolędniczych, z klasy IV,V, VI, aby kolędować, modlić się, przynosić radość i pokój w imię hasła: "Idżcie i głoście”. To Jezus                       posyła nas do głoszenia Dobrej Nowiny. To Wy Młodzi Misjonarze, którzy- nawiedzaliście nasze rodziny – głosiliście, że Pan Jezus narodził się, aby nas zbawić.

Kolędując zwracaliście uwagę rodzin na sytuację Waszych rówieśników w dalekiej Tajlandii. Niech Wasze modlitwy, trud kolędowania i zebrane ofiary sprawią, że dzieciństwo małych mieszkańców tego odległego azjatyckiego kraju stanie się prostsze i szczęśliwsze.

Kolędnicy misyjni w tym roku zostawili w naszych domach na pamiątkę gwiazdę wpisaną w kwiat. To gwiazda nadziei i wdzięczności.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, dziadkom ,ludziom samotnym, że pozwolili obdarować się kolędnikom i sami też obdarowali ich życzliwością i otwartością, a przez nich obdarowali również ich rówieśników w Tajlandii, którym tak ofiarnie nieśli swą pomoc.

         Zaangażowanie dzieci wpisuje się w Rok Miłosierdzia. "A miłosierdzie to wpatrzenie w sprawy drugiego człowieka i czynienie dobra drugiemu człowiekowi”. Dlatego to, co robicie każdego roku, jest wspaniałe i ogromnie Wam za to dziękujemy.

Z serdecznymi podziękowaniami dyrektor szkoły Janusz Ostrowski, ksiądz proboszcz Ryszard Tokarz oraz opiekunka grup kolędniczych Czesława Zarych.

/Czesława Zarych/


WOLONTARIAT

6 grudnia 2016 roku reprezentanci naszej szkoły, wspólnie z Dyrektorem Januszem Ostrowskim i opiekunem Szkolnego Koła Caritas - Panią Czesławą Zarych uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji "WOLONTARIAT przestrzeń czynienia dobra". Spotkanie odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Uczniowie brali udział w debacie plenarnej, zwiedzali różne ekspozycje (stoiska szkół, stowarzyszeń i fundacji) oraz degustowali potrawy. Po przerwie mieli możliwość uczestniczenia w dyskusji w ramach drugiego panelu pt.: "Aktywni z natury - inkubatory wolontariatu". Konferencja wywarła na naszych dzieciach duże wrażenie, przekonały się też, że nie każde dobro musi być kupione.

/Janusz Ostrowski/


WIGILIA

W świątecznej atmosferze 22 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Na przystrojonym świątecznie górnym korytarzu,  znalazła się duża choinka oraz pięknie udekorowana przez Panie z oddziału przedszkolnego scena. Długi stół nakryty białymi obrusami i zastawiony wigilijnymi daniami został ustawiony na parterze. Wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Obejrzeliśmy jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez Panią Beatę Ostrowską.

Po części artystycznej i ciepłych życzeniach dzieliliśmy się opłatkiem, a przy wigilijnym stole śpiewaliśmy kolędy. Były to chwile pełne magii, uroku i radości.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


WARSZTATY W DOMU TRADYCJI W TRZCIANIE


MIKOŁAJ W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO WYCHOWAWCZYM


6 GRUDNIA - MIKOŁAJ


„ŚNIADANIE DAJE MOC”

8 listopada 2016 r. obchodzony był Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Nasza szkoła również włączyła się w jego obchody. Po raz pierwszy wzięliśmy udział  w organizowanej z tej okazji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, która ma na celu uświadomienie ogromnej roli, jaką pełni śniadanie, szczególnie dla najmłodszych.
Nie był to jednak typowy sposób edukacji, jakiego moglibyśmy się spodziewać. Przez kilka dni uczniowie klas 0-III rozmawiali na temat zdrowego żywienia, poznawali jego zasady oraz ciekawostki związane z tym tematem, aby wreszcie 8 listopada własnoręcznie przygotować niezwykłe śniadanie. Do wspólnej zabawy zaprosili rodziców. Współpraca ta zarówno, w jednych jak i drugich, ogromnie pobudziła wyobraźnię. Ze zdrowych, niezbędnych dla każdego produktów, udało się wyczarować niezwykle kreatywne i piękne kompozycje. Na stole pojawiły się kolorowe, uśmiechnięte kanapki, warzywno- owocowe szaszłyki czy sałatki. Dzięki pomocy rodziców, dzieci mogły także wycisnąć świeże, owocowe soki. Nagrodą dla uczestników była własnoręcznie przygotowana, pyszna i zdrowa uczta. Wspólna praca była również doskonałą okazją do porozmawiania na tematy żywieniowe.
Dzień ten niewątpliwie można zaliczyć do udanych. Wspólne przygotowywanie posiłku sprawiło wiele radości nie tylko dzieciom, ale też rodzicom, było dobrym sposobem integracji. Stanowiło także bardzo ciekawą formę edukacji poprzez zabawę. Pomogło uświadomić dzieciom i rodzicom, jak kluczowym posiłkiem jest śniadanie oraz zachęcić do rodzinnego przygotowywania jedzenia. Mamy nadzieję, że takie akcje będą się odbywały  w naszej szkole jak najczęściej.


DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


PASOWANIE UCZNIÓW

28 października od samego rana w szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, piękna dekoracja na scenie, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Kiedy nadszedł moment rozpoczęcia wychowawczyni klasy 1 Pani Bożena Kocur powitała wszystkich zaproszonych gości – Księdza Ryszarda Tokarza, Księdza Piotra Romana, Dyrektora szkoły Pana Janusza Ostrowskiego, Wójta Gminy Świlcza Pana Adama Dziedzica, zastępcę Wójta Gminy Świlcza Pana Sławomira Stykę, Radnego Gminy Pana Mariusza Wojtona, Grono Pedagogiczne naszej szkoły, wszystkich uczniów, a szczególnie gorąco powitała bohaterów tego dnia oraz ich Rodziców. Następnie głos zabrał uczeń Bartosz Frączek, jako przedstawiciel SU.
Po części oficjalnej do akcji wkroczyły duszki zamieszkujące szkołę, które sprawdziły, czy pierwszaki są w pełni gotowe, aby zyskać miano ucznia Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej. Wszyscy zdali egzamin.
Po zakończonej części artystycznej wychowawczyni zwróciła się do Pana Dyrektora o przyjęcie tej grupy dzieci do grona społeczności szkolnej.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania. "Pasuję Cię na ucznia" - mówił, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.
Następnie uczeń klasy VI życzył sukcesów w nauce oraz zapewniał o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie.
Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.


AUDYCJA SZKOŁY MUZYCZNEJ "YAMAHA"

25 października 2016 roku w szkole odbyła się pierwsza audycja Szkoły Muzycznej "Yamaha"


WYCIECZKA KLAS I-III DO ŁAŃCUTA

19 października 2016 roku, uczniowie klas I-III naszej szkoły byli na wycieczce w Łańcucie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z historią i kulturą naszej najbliższej okolicy.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W  MROWLI

"Wykształcenie to dobro,

którego nic nie jest w stanie

nas pozbawić"

13 października  2016 roku. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Mrowli odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W ramach obchodów Tego święta uczniowie klas 5-6 zaprezentowali podczas apelu, krótkie scenki kabaretowe dotyczące szkolnego życia. Program przygotowany został przez panią Czesławę Zarych na zajęciach kółka biblioteczno-teatralnego. Składał się on z pięciu części:
          1) Życzenia i podziękowania,
          2) 45 minut z życia pewnej nauczycielki,
          3) Duża przerwa- wizyta w pokoju nauczycielskim,
          4) Dziwna lekcja,
          5) Gala Oskarowa.

Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy II i III pod kierownictwem pani Beaty Sondej zaprezentowali tańce nowoczesne przygotowane na kółku tanecznym.
Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie przygotowane kartki z życzeniami. Nad pracą samorządu czuwała pani Magdalena Bereziewicz.

Nauczyciele i pracownicy szkoły dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wyjątkowego dnia.


KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

6 października 2016r. odbył się w naszej szkole  już XI Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Obcojęzycznej. Celem tej imprezy, która już na stałe zadomowiła się w planie wychowawczym szkoły, jest: pogłębienie wiedzy o kulturze innych krajów, kreowanie wzorców spędzania wolnego czasu, doskonalenie umiejętności muzycznych, zainteresowanie uczniów muzyką i piosenką obcojęzyczną, zachęcanie do prezentacji swoich umiejętności wokalnych przed publicznością, prezentacja dorobku artystycznego uczniów, integracja dzieci i młodzieży naszej szkoły. Opiekunem tej imprezy od 11 lat  jest p. Alina Kulczycka wraz ze swoją klasą. W tym roku uczniowie startowali w 2 kategoriach: solista i zespół.

Po powitaniu wszystkich obecnych, konferansjerzy zaprosili do grona szanownego jury następujące osoby: panią Ewę Srokowską, panią Magdalenę  Bereziewicz i panią Agatę Pełczyńską. Podczas konkursu  uczniowie śpiewali po angielsku i hiszpańsku. Obrady  jury konkursowego były bardzo intensywne i szczegółowe. Werdykt był następujący: w kategorii solista bezkonkurencyjni okazali się chłopcy z klasy 6 zajmując  I miejsce: Dawid Janowski w utworze „Love yourself” i Hubert Nowak z piosenką „Up town Funk”; II miejsce: Anna Piskadło z „Do re mi”. W kategorii zespół: I miejsce zajęły dziewczęta z klasy V w składzie: Sara Wlazło, Aleksandra Przybyło, Julia Styka, Gabriela Pokrywa, Katarzyna Bąk, Emilia Świder, Liwia Kokoszka  z piosenką „NO Money”; II miejsce zajęli uczniowie z klasy 3 w składzie: Radosław Janowski, Hubert Styka, Karolina Sondej, Wiktoria Błońska, Stefan Uliasz, Michał Frączek z piosenką „Go away” oraz wyróżnienie otrzymała „zerówka” z utworem „In the Jungle”.  Gratulujemy! Artyści, którzy zostali wyróżnieni zaprezentują się przed szerszą publicznością 5 czerwca na Pikniku Rodzinnym.


DNI KRAJÓW EUROPEJSKICH

6 października 2016r. w naszej szkole już po raz drugi miał miejsce Dzień Europejski. Już drugi rok koordynatorami tego projektu są uczniowie klasy 6 wraz z wychowawczynią Alina Kulczycką. Nadrzędnym założeniem tego projektu jest propagowanie patriotyzmu do naszej ojczyzny Polski, by uczniowie czuli się Europejczykami, ale by wiedzieli co nas odróżnia od innych narodów i co możemy wnieść z naszego dziedzictwa kulturowego do wspólnoty państw europejskich.
Cele edukacyjne tych obchodów to:
- dostrzeganie własnego miejsca w Europie;
- rozwijanie patriotyzmu;
- kształtowanie aktywności i tolerancji;
- przybliżanie rozumienia człowieka i świata;
- pogłębianie wiedzy europejskiej;
- upowszechnianie wiedzy o Europie- państwach, historii, geografii, sztuce, nauce, sławnych postaciach. Dwa tygodnie przed obchodami każda klasa losowała jeden kraj. Poszczególne klasy wraz z wychowawcami miały za zadanie w ciekawy sposób zaprezentować jeden z wylosowanych krajów europejskich. Dzięki pomysłowości dzieci mogliśmy oglądać interesujące prezentacje multimedialne i tradycyjne stroje, były smakowite babeczki i inne atrakcje. Dziękujemy również wszystkim mamom i babciom, które dodały szyku całej imprezie, szyjąc piękne flagi. W tym roku zaprezentowano następujące kraje:  Szwajcaria –starsza grupa przedszkolna z p. Kingą Lis, Finlandia – 1 klasa z p. Bożeną Kocur, Holandia - 2 klasa z p. Beata Ostrowską, Chorwacja – 3 klasa z p. Beatą Sondej, Irlandia – 4 klasa z p. Magdaleną Bereziewicz, Rumunia – 5 klasa z p. Czesławą Zarych, Estonia – 6 klasa z p. Aliną Kulczycką. W tym roku Dzień Europejski został poprzedzony już XI Edycją Konkursu Piosenki i Poezji Obcojęzycznej.


PRZEDSZKOLNA OLIMPIADA W RUDNEJ WIELKIEJ

26 września 2016 roku przedszkolaki z grupy starszej w składzie: Maksymilian Batóg, Martyna Cach, Jakub Hołyst, Patrycja Grabowska, Milena Marszalek, Maja Woźniak wzięli udział w pierwszych „Igrzyskach Olimpijskich” na Orliku.  Organizatorem Igrzysk był Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej  wraz z GCK w Trzcianie, a do sportowych zmagań zgłosiło się 5 drużyn przedszkolaków z gminy Świlcza.
Młodzi zawodnicy startujący w konkurencjach sprawnościowych rywalizowali w 5 konkurencjach. Celem organizowanych Igrzysk było propagowanie wśród najmłodszych idei sportu, aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz czerpania radości w dążeniu do celu poprzez zespołową współpracę. Nasze przedszkolaki zajęły IV miejsce.  Na zakończenie dzieci otrzymały puchary, dyplomy, upominki i słodycze.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

W dniu 21 września 2016 roku, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Była to już 23 edycja, która była zorganizowana pod hasłem: „Podaj dalej... drugie życie odpadów”. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialnośsci za środowisko naturalne.
W tym roku nie było apelu przy szkole, lecz poszczególne klasy udały się wraz z wychowawcami we wcześniej ustalone miejsca. Akcja przebiegła sprawnie. Najbardziej pracowici uczniowie otrzymali pochwały.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Wracamy z wakacji pociągiem wesołym.
Dzieci do przedszkola i dzieci do szkoły.
Skrzypią szyny, dudnią koła,
pociąg mknie po torach.
Czas rozpocząć już naukę, bo nadeszła pora.

1 września 2016 r. uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we Mszy Świętej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po zakończeniu wszyscy udali się do szkoły.
Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrał Pan dyrektor mgr Janusz Ostrowski, który przekazał informacje o najważniejszych zadaniach na nowy rok szkolny i życzył wszystkim sukcesów w nauce oraz pracy. Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandaru przystąpiono do części artystycznej, która zawierała przedstawienie fragmentu historii Polski, wykonanie utworów muzycznych i recytacje wierszy. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI oraz klasy IV pod opieką mgr Bożeny Kocur oraz opiekuna S U mgr Magdaleny Bereziewicz.
Uroczystość zakończono złożeniem życzeń z okazji nowego roku szkolnego i powitaniem pierwszoklasistów.
Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.