I Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej Młodzieży Szkolnej – Puchar Wójta i I miejsce dla SP 1 w Mrowli!

W dniu 14 sierpnia 2015 r. na boisku “ORLIK” w Rudnej Wielkiej rozegrany został I Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej Młodzieży Szkolnej. Nauczyciele wychowania fizycznego z naszej gminy dzięki wsparciu wójta  zorganizowali pierwszy turniej wakacyjny. Pomimo panującego ponad 30-stopniowego upału młodzi piłkarze dzielnie walczyli o trofea, jakimi były puchary i dyplomy ufundowane przez Wójta Gminy Świlcza, Pana Adama Dziedzica, który po zakończeniu turnieju osobiście wręczał nagrody. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Mrowli, którą reprezentowali: Paweł Wojton, Hubert Pokrywa, Sylwester Feret, Paweł Bieńkowski, Dawid Janowski, Hubert Nowak, Szymon Bodzoń, Kacper Sawka, Stanisław Uliasz. Nasi zawodnicy nie dali się pokonać żadnej z drużyn. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny:  II miejsce SP Rudna Wielka, III miejsce SP Dąbrowa i IV miejsce SP Świlcza. Na zakończenie Wójt Gminy  jeszcze raz pogratulował zawodnikom oraz podziękował nauczycielom i rodzicom za zorganizowanie imprezy. Szczególne podziękowania dla rodziców z Mrowli, którzy po raz kolejny pokazali, że potrafią sprawnie zorganizować się by wspierać dzieci w realizowaniu ich pasji. Dziękujemy.

Nauczyciele wychowania fizycznego: Alina Kulczycka i Janusz Ostrowski


XVII Memoriał Ryszarda Rodzonia w Dąbrowie – II miejsce dla SP 1 w Mrowli!

Dnia 19 lipca 2015r. na stadionie w Dąbrowie odbył się kolejny, siedemnasty już turniej oldbojów w piłce nożnej, upamiętniający wieloletniego i zasłużonego działacza sportowego - Ryszarda Rodzonia. Wzorem lat poprzednich do rozgrywek zgłosiły się cztery drużyny: Dąbrowa, Elektromontaż Rzeszów, Przybyszówka oraz Gmina Świlcza. W finale zespół z Dąbrowy po wyrównanym meczu pokonał Gminę Świlcza 1:0. Jak w poprzednich latach po ostatnim gwizdku sędziego zostały wręczone nagrody i wyróżnienia.
Po raz pierwszy w historii memoriału przeprowadzone zostały zawody dla najmłodszych adeptów piłki nożnej, którzy rywalizowali pomiędzy poszczególnymi meczami „starszych kolegów” po fachu. Do turnieju dzieci zgłosiły się drużyny ze szkół podstawowych z Dąbrowy, Świlczy i Mrowli. W rozgrywkach „każdy z każdym” nasi uczniowie wywalczyli II miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Ogłodek, Szymon Bodzoń i Pawel Bieńkowski, gościnnie zagrali Bartosz Czyż i Maksymilian Kulczycki z Rudnej Wielkiej oraz Szymon Kulczycki z Nowego Sioła. Najlepsze drużyny z rąk Wójta Gminy Świlcza – Adama Dziedzica otrzymały puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Duże podziękowania dla rodziców z Mrowli za pomoc w dowozie dzieci.

Nauczyciele wychowania fizycznego: Alina Kulczycka i Janusz Ostrowski


Wycieczka do Pacanowa

10 czerwca uczniowie klas 0, I, II, III udali się na pełną wrażeń autokarową wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Dla niektórych był to pierwszy samodzielny wyjazd.
Ekspozycja „Bajkowy Świat”, którą zwiedzaliśmy to pełna dźwięków i barw podróż do krainy dziecięcej wyobraźni- świata bajek. Łączy w sobie najnowsze zdobycze techniki multimedialnej i tradycyjne eksponaty muzealne. Podróż ta była ekscytującą przygodą, w którą zabrali nas bajkowi przewodnicy. Oprowadzali zwiedzających po komnatach pełnych bajkowych postaci ( skrzatów, elfów, smoków, węży) oraz ogromnych kwiatów opowiadających bajki. Odbyliśmy również podróż zaczarowanym wagonikiem, który zabrał nas w głębię oceanu, a potem w kosmos. Mogliśmy także sprawdzić swoją wiedzę na temat bajek i występujących w nich postaci, a także obejrzeć wybrany przez nas film animowany. Po wyjściu z krainy bajek mieliśmy czas na wspólne zdjęcie z Koziołkiem Matołkiem.
Na zakończenie pobytu w Centrum wzięliśmy udział w warsztatach animacyjnych, podczas których wykonaliśmy niezwykłe akwarium. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Wyjazd ten na pewno jeszcze długo będziemy mile wspominać.

Beata Sondej


Dzień Dziecka

1 czerwca 2015 roku uczniowie szkoły wyjechali do Ośrodka CARITAS w Budach Głogowskich. Spędzili tam czas na zabawach i rozgrywkach sportowych. W dwóch grupach wędrowali także po ścieżce ekologicznej. Dowiedzieli się wielu informacji o ekosystemie tam się znajdującym. Na koniec zjedli kiełbaski pieczone przy ognisku. Poczęstunek został ufundowany przez Rada Rodziców.


Dzień Mamy i Taty

„…Cudownych rodziców mam, cudownych rodziców mam
Odkryli mi każdą z dróg, po której szłam
Mam cudownych rodziców bo, przyjaciółmi moimi są
W porę rzekli mi: dalej to, idź drogą swą…”

W niedzielę 31 maja 2015 r. w Mrowli, na placu przy kościele odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty. Na wstępie Pan Dyrektor Janusz Ostrowski powitał wszystkich zebranych gości, a w szczególności Rodziców i Dzieci. Dopisała nam piękna pogoda, było dużo zabaw i radości. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III, w odświętnych strojach zaprezentowały program artystyczny w formie pięknych wierszy, piosenek oraz tańców.
Wzruszeń było tak wiele… Mamy nie kryły emocji i bez skrępowania płakały, a tatusiowie słuchali w ogromnym skupieniu swoich pociech, niejednokrotnie z wypiekami na twarzy. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.
W programie Pikniku Rodzinnego znalazł się też pokaz ratownictwa medycznego przeprowadzonego przez Ratowników medycznych z Podkarpackiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie, Strażaków z OSP w Bratkowicach i Mrowli, przy zabezpieczeniu Policji z Głogowa Małopolskiego. W ofercie były również: pieczone kiełbaski, ciasto, lody, zimne i ciepłe napoje. Dużym powodzeniem cieszyły się ciasta przygotowane na tą uroczystość przez mamy naszych dzieci. Ogromnym zainteresowaniem okazała się loteria fantowa. Dzięki ofiarności sponsorów przygotowanych zostało wiele atrakcyjnych losów. Ciekawym punktem programu było losowanie nagród głównych.
Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna. Takie spotkania niewątpliwie wzmacniają więzi emocjonalne dziecka z rodziną, integrują rodziców ze szkołą oraz stwarzają okazję do aktywnego spędzania wolnego czasu. Pełnią też bardzo ważną rolę w integracji środowiska lokalnego.
Oferta programowa pikniku wsparła budżet Rady Rodziców.
Dziękujemy, za bezinteresowną pomoc i życzliwość okazaną naszej szkole podczas organizacji Pikniku Rodzinnego: rodzicom, firmom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienia tej imprezy.

Celina Pięta i Agnieszka Wiech


Wycieczka do Biblioteki Publicznej W Mrowli

13.05.2015 r. przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Mrowli. Dzieci dowiedziały się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Głównym tematem było zwrócenie uwagi na budowę książki oraz jak należy o nią dbać. Żegnając się obiecały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się i wypożyczyć książki.


Dzień Patrona

12 maja 2015r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Patrona. Świętowanie tego dnia rozpoczęliśmy uroczystym wyjściem na czele z Pocztem Sztandarowym na Mszę św. do kościoła. W szkole natomiast wszystkie zebrane dzieci wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły  obejrzeli akademię poświęconą czci naszej patronki Marii Konopnickiej przygotowaną przez Panią Magdalenę Bereziewicz oraz klasę piątą. Po akademii odbył się Szkolny konkurs recytatorski pt. „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej”. Uczniowie klas 0 - VI przedstawili swoje talenty w wystąpieniu scenicznym recytując poezję naszej patronki.


Wizyta przedszkolaków w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrowli

8 maja 2015 r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Mrowli. Strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, zapoznali ze sprzętem do gaszenia pożaru oraz potrzebnym do ratowania ludzi w wypadkach samochodowych. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm i umundurowanie strażackie.
Ta wizyta poprzez poznanie urządzeń służących do gaszenia pożaru oraz zapoznaniem z pracą strażaka, wzbogaciła wiedzę dzieci o wiadomości na temat ochrony przeciwpożarowej.


Akademia z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja


Pierwsza klasa w programie MAŁY MISTRZ

Ogólnopolski program dla uczniów klas I – III współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Projektem została objęta klasa I. Opiekunami programu są panie: Celina Pięta i Alina Kulczycka. W 2014 roku nasza szkoła otrzymała komplet sprzętu sportowego dostosowanego do wieku dzieci o wartości 1500 zł.
 Zaczęliśmy od wstępnej oceny uczniów. Jakie są części składowe takiej oceny? Zaczęliśmy od pomiaru wysokości i masy ciała, po czym przeprowadziliśmy testy sprawności fizycznej, czyli specjalnie opracowane testy ćwiczeń ruchowych. W ich skład wchodzą zwisy na drążku, bieg wahadłowy i marszobieg.
Klasa I liczy 14 uczniów: 3 dziewczynki i 11 chłopców. Jest to bardzo ruchliwy, wesoły zespół. Chętnie podejmują wszystkie zadania , a w szczególności uwielbiają zajęcia ruchowe. Dzieci w swoim planie tygodniowym mają 3 godzin w-f: 2 godziny z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej panią Celiną Piętą i jedną prowadzoną wspólnie z nauczycielem w-f panią Aliną Kulczycką.
Mini test
Pierwszym zadaniem jakie zrealizowaliśmy w naszej szkole w ramach programu Mały Mistrz był Mini Test. W teście tym wzięła udział cała klasa I . Test składał się z trzech zadań: biegu wahadłowego 10*5 m, zwisu na drążku oraz marszobiegu na dystansie 600 m. Przed rozpoczęciem testu każdy uczeń został zaznajomiony z techniką wykonania zadania. Uczniowie dowiedzieli się także dlaczego i w jakim celu przeprowadzany jest ten test. Wszystkie dzieci radziły sobie świetnie. Każdy z uczestników podszedł poważnie do testu i wykonał go na maksimów swoich możliwości. Każdy uczestnik głośno kibicował i motywował do jak najlepszego wyniku, przez cały czas przestrzegano również zasady fair play ;-)
Należy podkreślić znaczenie programu MAŁY MISTRZ, który ma na celu wzrost aktywności sportowej uczniów oraz podnoszenie atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego.


Spotkanie z higienistką

W czwartek 23.04.2015r. odbyło się spotkanie z panią higienistką w sali przedszkolnej na temat podstawowych zasad higieny oraz zdrowego odżywiania się.


Lekcja historii

W dniu 24 kwietnia 2015 roku, do naszej szkoły zawitała Grupa Rekonstrukcyjna z Torunia. Zaprezentowała w sposób bardzo wesoły i przystępny, życie ludzi w dawnym państwie polskim od czasów Mieszka I. Przedstawiona także została historia naszej państwowości.


Wycieczka do Warszawy

W dniach 21 i 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wyjechali na dwudniowa wycieczkę do Warszawy. W jej programie było zwiedzanie miejsc, które w szczególny sposób są ważne dla Polaków: kościół i muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, Starówkę i Zamek Królewski, Niepokalanów i muzea, które się tam znajdują, Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz tych miejsc uczniowie byli na Stadionie Narodowym, w Łazienkach Królewskich oraz jechali metrem. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tej wycieczki.


Akademia z okazji Dnia Ziemi

W dniu 20 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi. Na początku uczniowie klasy piątej przedstawili scenkę dotyczącą dbania o środowisko naturalne. Po tym przedstawieniu odbył się pokaz na recyklingową modę, na zakończenie został przeprowadzony konkurs ekologiczny. Akademia została przygotowana przez Panią Bożenę Szalony.


Pamiętamy o Katyniu i Smoleńsku

Piętnastego kwietnia 2015 roku Pani Małgorzata Trawka orz uczniowie klasy piątej, przygotowali akademię upamiętniającą mord oficerów w Katyniu oraz katastrofę samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.


Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców

9 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w sztafetowych biegach przełajowych w Tyczynie.Dziewczęta w składzie: Gabriela Bieńkowska, Gabriela Czech, Weronika Ogłodek, Klaudia Domańska, Martyna Ostrowska, Anna Styka, Monika Sondej Wiktoria Styka -  zajęły 4 miejsce. Chłopcy w składzie: Jakub Porada, Dawid Janowski, Paweł Wojton, Krystian Hul, Szymon Bodzoń, Pawel Lis, Sylwester Feret, Jakub Cach, Hubert Pokrywa rez. - zajęli  6 miejsce.  Każdy zawodnik musiał pokonać 800 m biegu przełajowego i przekazać pałeczkę sztafetową kolejnemu zawodnikowi. Było bardzo ciężko!


Czas sprawdzianu

Pierwszego kwietnia 2015 r. klasa szósta  przystąpiła do najważniejszego egzaminu w szkole podstawowej.
W tym roku, pierwszy raz szóstoklasiści zdają egzamin w nowej formule. Piszą sprawdzian z języka polskiego i matematyki, po przerwie z języka angielskiego. Życzymy sukcesów.


Drużyna strzelecka

W dniu 30 marca 2015 roku,  naszą szkołę odwiedziła drużyna strzelecka z Zespołu Szkól w Bratkowicach. Nasi uczniowie mogli oglądnąć musztrę paradną w ich wykonaniu. Następnie strzelcy zademonstrowali akcję zatrzymania szpiega. Po tych pokazach, uczniowie oglądali sprzęt i broń przez nich przywiezioną.


Konkurs palm w kosciele parafialnym

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie palm wielkanocnych. Finał odbył się 30 marca w Niedzielę Palmową w kościele parafialnym. Wszyscy uczniowie, którzy wykonali palmy własnoręcznie zostali nagrodzeni. Nagrody ufundował ksiądz proboszcz Ryszard Tokarz.


Konkurs palm i pisanek wielkanocnych w szkole

W szkole odbył się konkurs na najładniejszą palmę i pisankę wielkanocną. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Autorzy najładniejszych prac zostali nagrodzeni.


Moje Gniazdo

Dwudziestego piątego marca w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie odbył się finał Regionalnego Konkursu "Moje gniazdo". Był on zorganizowany przez SP Nr 2 w Bratkowicach. Uczniowie z klas 0 i 1 zdobyli drugie miejsce w konkursie - Zabawy naszych Babć i Dziadków.
W konkursie literackim uczennica klasy 6 Monika Sondej zdobyła pierwsze miejsce, a w konkursie plastycznym uczeń klasy 2 Jakub Cach miejsce drugie.
GRATULUJEMY!


Pierwszy dzień wiosny

W naszej szkole, 20 marca odbyła się uroczysta akademia z okazji Pierwszego dnia wiosny. Zabawy było bardzo dużo. W czasie przerwy obserwowaliśmy zaćmienie Słońca.


Kobietom uśmiechy i kwiaty

8 Marca - „Dzień Kobiet”
W tym szczególnym dniu życzymy naszym Paniom i Koleżankom spełnienia wszystkich marzeń, zarówno tych malutkich, jak i troszkę większych. Pamiętajcie, że świat bez was nie miałby sensu.
9 marca 2015r w Szkole Podstawowej w Mrowli o godzinie 11.00 odbyła się uroczystość poświęcona Kobietom.
Kabaretowy program pod kierunkiem pani Cz. Zarych przygotowali chłopcy z klas IV –VI.
Program składał się z trzech części, telewizyjnego Teleexpressu, scenki kabaretowej „Tydzień słomianego wdowca” oraz „Wizyty w roju”.
Na zakończenie programu wszystkie panie otrzymały symboliczne uśmiechy i kwiaty, a dziewczynki słodkie upominki od chłopców.
Dziękujemy wszystkim rodzicom chłopców, że uczą swoich małych mężczyzn szacunku do kobiet.


Kolejny dobry występ drużyny dziewcząt

W dniu 4 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się Gminny Turniej w piłce siatkowej dziewcząt. Po zaciętej walce nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce. Tym sposobem zakwalifikowała się do turnieju powiatowego.GRATULUJEMY SUKCESU!


Lekcje umuzykalnijące Szkoły Muzycznej YAMAHA

W naszej szkole co dwa miesiące odbywają się spotkania z artystami, którzy w humorystyczny sposób prezentują różne instrumenty. Lekcje te są pełne ekspresji, muzyki i zabawy.
LUBIMY TO !!!


Gminne zawody w tenisie stołowym

W dniu 19 lutego 2015 roku, drużyny dziewcząt i chłopców w składzie: Monika Sondej i Weronika Ogłodek oraz  Dawid Wites i Bartosz Frączek w Gminnych Zawodach Tenisa Stołowego w Rudnej Wielkiej zajęły pierwsze miejsce.
Obydwie drużyny awansowały do turnieju powiatowego w Błażowej.W tym turnieju 23 lutego 2015 roku, dziewczęta zajęły szóste miejsce, chłopcy czwarte.
GRATULUJEMY SUKCESU!


Niecodzienna lekcja historii

17 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Mieczysławem Janowskim, mieszkańcem Mrowli. Pan Janowski przyjął zaproszenie do szkoły i spotkał się z uczniami, aby opowiedzieć o swoim dzieciństwie oraz o wydarzeniach, które jako kilkuletni chłopiec zapamiętał z czasów II wojny światowej. Zarówno młodsi uczniowie klas 0-III, jak i starsi z klas IV-VI z uwagą, zaciekawieniem, a nawet niedowierzaniem słuchali opowieści Pana Janowskiego. Poznali wiele interesujących faktów dotyczących historii Mrowli, a także warunków życia w ówczesnych czasach. Zadawali wiele pytań m.in. o stroje, zabawki czy pojazdy. Nie zabrakło także pytań o hipermarkety, galerie i tablety. Pan Mieczysław z godną podziwu cierpliwością odpowiadał na pytania dzieci.
Bardzo serdecznie dziękujemy ze tę niezapomnianą lekcję i życzymy wszystkiego najlepszego!


Zabawa karnawałowa

„W karnawale, w karnawale nie siedzimy w domu wcale.
Przymierzamy wstążki, szale, wybieramy się na bale.”
D. Gellner

W dniu 2 lutego 2015 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Od godziny 1300 do 1530 bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas I – III. Na parkiecie pojawiły się wróżki, księżniczki, biedronki, motylki, kurczaki, króliki, a także piraci, rycerze, Batmany, supermeny, spidermany, wampiry, sportowcy, strażacy i Wojciech Cejrowski. Królem przebierańców został Drakula, a królową tajemnicza nieznajoma. Ciekawy program zabaw i konkursów oraz świetna muzyka przygotowana przez Pana Mariusza Stącela sprawiły, że dzieci wspaniale się bawiły. W przerwie – posiłek i dalej w tany! Wodzirej porwał też do tańca rodziców, którzy ochoczo wywijali ze swoimi pociechami.
Od godziny 1600 Panowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej Yamaha poprowadzili dyskotekę dla klas IV- VI .


Finał powiatowych igrzysk młodzieży szkolnej w koszykówce dziewcząt

W zawodach powiatowych w koszykówce dziewcząt Szkoła Podstawowa Nr 1 w Mrowli doszła do finału. Dziewczęta na swojej drodze pokonały wszystkie drużyny z Gminy Świlcza. Następnie rywalizacja przeniosła się do Sokołowa Małopolskiego, gdzie w turnieju półfinałowym wywalczyły I miejsce. To miejsce pozwoliło im walczyć w dalszej kolejności o Mistrzostwo Powiatu Rzeszowskiego. I tak w dniu 30 stycznia 2015 roku rozpoczęły tę rywalizację w Głogowie Małopolskim. Wygrywając mecz z Dynowem  miały już zapewnione miejsce II. O miejsce I walczyły z gospodyniami, to jest z Głogowem Małopolskim. Niestety po zaciętej walce przegrały mecz i zajęły zaszczytne II miejsce. Jest to największy sukces w historii tej dyscypliny w naszej szkole.

GRATULUJEMY !!!


Jasełka

25 stycznia 2015 roku uczennice naszej szkoły, które należą do OAZY zaprezentowały w kościele "Jasełka". Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna była Siostra Majola.


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka organizowany w naszej szkole stał się tradycją. Jest to czas uhonorowania pracy wychowawczej Babć i Dziadków. Bo przecież to Babcie i Dziadkowie pełnią bardzo ważną misję w wychowaniu młodego pokolenia. To właśnie Oni pomagając swoim dzieciom, dbają o swoje wnuki. Dlatego należy Im się wielka wdzięczność.
W tym roku święto z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyło się 21 i 22 stycznia. W pierwszym dniu swoich dziadków gościły klasy 1-3, w drugim dwa oddziały przedszkolne. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę.
Uroczystość rozpoczął dyrektor, który złożył seniorom życzenia. Następnie dzieci zaprezentowały część artystyczną. Klasa pierwsza pod opieką Pani Celiny Pięty przedstawiła „Czerwonego Kapturka”. Klasa druga, którą przygotowała Pani Bożena Kocur pokazała „Biesiadę rodzinną”. Klasa trzecia przygotowana przez Panią Beatę Ostrowską wystąpiła z „Polskimi zapustami”. Po zakończonych występach, dzieci składały Dziadkom i Babciom życzenia oraz wręczały własnoręcznie wykonane laurki.


Kolęda Misyjna 2015

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli kolędować po Mrowli i Lipiu. Kolędnicy misyjni chodzili od domu do domu, by zbierać pieniądze na misje w Indiach. Byli życzliwie przyjmowani przez wszystkich mieszkańców.


Wigilia szkolna 2014 r.

Wigilia jest w naszej szkole dniem szczególnym, dniem, na który czekamy przez cały rok. Od kilku już lat jest tradycją, że uroczystość ta odbywa się wspólnie dla wszystkich uczniów szkoły, nauczycieli oraz jej pracowników i zaproszonych gości. Tak było również w tym roku.
Celem tej uroczystości jest przybliżenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Uwrażliwienie na ducha pokoju i miłości, której oczekują od nas ludzie na co dzień.
Dziewiętnastego grudnia 2014 r. o godzinie 12.00 rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta wigilia. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście w osobach: Wójta Pana Adama Dziedzica, księdza proboszcza Ryszarda Tokarza, radnego Mrowli Sławomira Styki, sołtysa Zbigniewa Bednarza, dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Mrowli Pań Elżbiety Świder i Urszuli Terpin, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrowli, Prezesa OSP Pana Józefa Nowaka i komendanta OSP Pana Mariusza Bachórza, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Pani Krystyny Bąk, Sióstr Zakonnych oraz emerytowanych nauczycielek i pracowników naszej placówki - Pani Ireny Ilnickiej, Pani Heleny Waltoś, Pani Ireny Chlebek i Pani Krystyny Wróbel, Pani Aleksandry Długosz oraz Pani Zofii Homy.
Wszystkich zebranych powitał uroczyście i serdecznie dyrektor Pan Janusz Ostrowski. Następnie piękne, ciepłe, świąteczne życzenia złożył nam wójt Pan Adam Dziedzic, dołączając do tego wielką torbę słodyczy, ku radości wszystkich dzieci.
Uczniowie kl. IV pod kierunkiem pani Aliny Kulczyckiej i Ewy Srokowskiej, przedstawili ciekawą część artystyczną. Były wzruszające kolędy i pastorałki. Dzięki Siostrze Agnes i Pani Beacie Sondej mogliśmy również zobaczyć radosne Jasełka w wykonaniu uczniów ze starszego oddziału przedszkolnego. Piękną, świąteczną dekorację sceny przygotowała pani Agata Pełczyńska, a ksiądz proboszcz jak zwykle zadbał o oprawę religijną. Uczniowie pod okiem nauczycieli przystrajali szkołę, ubierali choinki, przygotowywali stoły do wspólnej wigilii.
Najmilszą chwilą uroczystości było łamanie się opłatkiem. Płynęły składane z głębi serc życzenia, uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Ze wszystkich stron dało się słyszeć ciepłe i szczere "Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku".
Po życzeniach wszyscy zasiedliśmy do wspólnego stołu. Był barszcz biały z grzybami, kapusta z grochem, pierogi, kompot z suszu i przepyszne ciasta pieczone przez mamy i ojców naszych uczniów. Po wszystkim było wspólne kolędowanie. W kuchni nad wszystkim czuwały pani Ania i Danusia, którym dzielnie asystowały pani Dorota i Bożena. Sprawami technicznymi jak zwykle zajmował się pan Adam.
Nie udałoby się wszystkiego tak przygotować i sprawnie przeprowadzić, gdyby nie nieoceniona pomoc rodziców, którzy w tym gorącym przedświątecznym okresie poświęcili swój wolny czas i pomogli wspólnie przybliżyć dzieciom piękne tradycje Świąt Bożego Narodzenia obchodzonego w naszych polskich domach. Dziękujemy!


Wizyta Św. Mikołaja

W dniu piątego grudnia 2014 roku do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj. Najpierw został przywitany przez wszystkie dzieci, a następnie zmęczony usiadł sobie aby odpocząć. W tym czasie uczniowie z klasy drugiej i trzeciej pod opieką Pani Beaty Ostrowskiej, przedstawili program artystyczny o tematyce mikołajkowej. Potem Mikołaj chodził do wszystkich klas i rozdawał prezenty. Towarzyszyli mu przy tym pomocnicy wraz z aniołami. Było bardzo przyjemnie. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.


Po pierwsze drugie śniadanie

Szkoła Podstawowa  nr 1 im. Marii Konopnickiej  w Mrowli  należy do szkół promujących zdrowie, dlatego chętnie przyłączyła się do akcji „Po pierwsze drugie śniadanie" przygotowanej przez markę Kubuś. Głównym celem akcji było przypomnienie jak ważne dla zdrowego i prawidłowego rozwoju dzieci jest drugie śniadanie. Manifest  naszej szkoły „Drugie śniadanie chodzi do szkoły, ale nie wraca”, znalazł się w galerii konkursowej. Nasze zgłoszenie znalazło się w pierwszej setce prac, dlatego uczniowie otrzymali od organizatora konkursu  piękne śniadaniówki. Wręczenie nagród od Kubusia w klasach I-III odbyło się podczas spotkania z Higienistką Szkolną, która wzbogaciła wiedzą uczniów o tematykę o zdrowym odżywianiu.


Tegoroczne, gminne obchody 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości w Mrowli miały uroczysty przebieg

Świętowaliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorom uroczystości zależało na tym, aby wyeksponować patriotyczny wymiar święta.
Na wielu domach mieszkańców wsi Mrowla powiewały biało-czerwone flagi. W narodowe barwy przybrany był Kościół i Szkoła oraz Dom Strażaka, gdzie odbywały się centralne uroczystości. Młodzież odświętnie ubrana, pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli oraz rodziców zebrała się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętego Łukasza Ewangelisty.
O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta Koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. proboszcza Ryszarda Tokarza. W obchodach wzięli udział zaproszeni goście: radni gminy z wójtem dr inż. Wojciechem Wdowikiem, zastępcą wójta Wiesławem Machowskim, radnymi powiatowymi. Obecni byli prezesi i przedstawiciele organizacji społecznych, Poczty Sztandarowe z asystą młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrowli oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, chór "Cantus" z Trzciany, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy wsi. W czasie liturgii świętej wierni modlili się za ojczyznę, za poległych w jej obronie oraz za tych, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju kraju. Uroczysta homilia wygłoszona przez ks. Ryszarda Tokarza przybliżyła bogatą historię naszych dziejów oraz kładła nacisk na odpowiedzialność ze strony obywateli pracujących w samorządach wobec Matki Ojczyzny.
Mszę święta zakończyła modlitwa w intencji ojczyzny i wspólne odśpiewanie pieśni-hymnu "Rota".
Następnie przed zebranymi wystąpił dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrowli pan Janusz Ostrowski, który powitał zebranych gości. Kolejnym mówcą był wójt gminy Świlcza dr inż. Wojciech Wdowik. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na fakt, że historia utkana jest nie tylko z walk, ale też z wiary, nadziei i optymizmu.
Po wystąpieniu wójta odbył sie koncert chóru "Cantus" z Trzciany, który uświetnił popularnymi pieśniami patriotycznymi listopadowe święto.
W kolejnej części uroczystych obchodów zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Mrowli przygotowani przez nauczycieli: panią Magdalenę Bereziewicz i panią Ewę Srokowską. Młodzież zaprezentowała piękny program artystyczny poświęcony pamięci dziejów naszej Ojczyzny. Refleksyjne wiersze, pełne patosu pieśni, wywołały wiele wzruszeń i wprawiły zebranych w nastrój zadumy.
Po zakończonej części oficjalnej uczniowie wraz z rodzicami udali się do domów, by w rodzinnym gronie cieszyć się świątecznym czasem.
Natomiast zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły udali się do Domu Strażaka w Mrowli, by przy wspólnym stole, na poczęstunku przygotowanym przez pracowników i rodziców Szkoły Podstawowej w Mrowli świętować, tak ważne, dla Nas Polaków Narodowe Święto Niepodległości.
Przyjemne chwile upłynęły na miłych rozmowach, wspomnieniach, śpiewie patriotycznych pieśni.
Obchody 96 rocznicy Święta Niepodległości w Mrowli były czasem głęboko przeżytej refleksji nad tym, co było bolesne w przeszłości i radosnym uczczeniem tego, co jest.

mgr Czesława Zarych


Ślubowania nadszedł czas

Dzień 16 października 2014 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla pierwszoklasistów. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. M. Konopnickiej w Mrowli.
Każde dziecko rozpoczynając naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej z wielką niecierpliwością czeka na moment, gdy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tą uroczystą chwilę poprzedzają przygotowania - uczniowie poznają swoją szkołę, kolegów, swoje prawa, ale również obowiązki. Wspólnie z wychowawcą przygotowują również całą uroczystość. Tego dnia zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem szkoły, nauczycielami, rodzicami i kolegami.
Dzieci rozpoczęły uroczystość wspaniałym występem artystycznym, który zachwycił wszystkich zebranych. Piękna recytacja wierszy i odśpiewane piosenki zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Później nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły Janusz Ostrowski. Każdy uczeń podchodząc do Pana Dyrektora, ogromnym ołówkiem, był pasowany na ucznia, a następnie składał odcisk palca w księdze pamiątkowej.
Na zakończenie uroczystości, pierwszoklasiści otrzymali piękny dyplom, teczkę na świadectwa, pierwszą w życiu legitymację szkolną, a także słodki upominek od wzruszonych rodziców – „rożek obfitości”.
Ten uroczysty dzień na pewno pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszaka.


Dzień Nauczyciela

Podziękowanie
Dziękujemy jak każdego roku!
Z każdym rokiem bardziej i goręcej,
bo to dzięki Wam, Nauczyciele,
wiemy, rozumiemy z każdą lekcją więcej.
Dziękujemy, jak każdego roku…
Wciąż zbyt mało i nigdy zbyt wiele –
Za to światło, co mroki rozjaśnia.
Dziękujemy Wam, Nauczyciele!

Dnia 9 października  2014r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię przedstawili  uczniowie klasy V oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod nadzorem pani Bożeny Kocur, a oprawę muzyczną przygotowała pani Ewa Srokowska.  W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Na wstępie głos zabrał Pan Dyrektor, który Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Oświaty złożył najserdeczniejsze życzenia i podziękowania.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przedstawili humorystyczne scenki z życia szkoły, przeplatane utworami muzycznymi. Na zakończenie artyści złożyli serdeczne życzenia nauczycielom za ich pedagogiczny trud oraz wręczyli wszystkim zgromadzonym własnoręcznie przygotowane kwiaty.


Wycieczka do leśniczówki „Bugaj” w Bratkowicach

Szóstego października 2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie pierwszej klasy odbyli wycieczkę do leśniczówki „Bugaj” w Bratkowicach.
Wszystkich serdecznie przywitał pan leśniczy Leon Olszowy i zaprosił do zwiedzania. W sposób fachowy, profesjonalny i ciekawy opowiedział o patronie leśników i myśliwych Św. Hubercie. Dzieci zadawały mnóstwo pytań panu leśniczemu, na które udzielał rzetelnych odpowiedzi. Pytały między innymi na czym polega praca leśnika, jakie zwierzęta możemy spotkać w naszych lasach.
Pan leśniczy zabrał również dzieci do lasu i pokazał, jak rośnie młody las, opowiadał o roślinach i pokazywał je. Uczniowie chwalili się swoją wiedzą i sami nazywali niektóre drzewa i krzewy.
Takie spotkanie to wspaniała lekcja przyrody, która dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i zostanie w ich pamięci przez długi czas.


Sprzątanie świata
W dniu 26 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Turysto szanuj środowisko”. Jej celem było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku oraz promocja odpowiedzialnej turystyki.
Uczniowie pod opieką nauczycieli porządkowali przydzielone im wcześniej odcinki, pamiętając o segregacji śmieci. Akcja przebiegła sprawnie, pogoda też nam dopisała.


Zajęcia artystyczne w Regionalnym Domu Tradycji Ludowej w Trzcianie
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach plastycznych - lepienie "Dziel sztuki" z gliny. Zajęcia te prowadził Pan Zbigniew Lis w Domu Tradycji Ludowej w Trzcianie. Praca z tym tworzywem plastycznym cieszyła się w śród naszych dzieci wielkim powodzeniem. Poniżej fotoreportaż z tych lekcji.


Wycieczka
W dniu 23 września, odbyła się pierwsza wycieczka szkolna w tym roku. Uczniowie naszej szkoły byli w Kalwarii Pacławskiej i w Przemyślu..


Przedszkolaki
Jak wszyscy dobrze wiedzą soki owocowe czy warzywne są bogate w witaminy oraz są cennym źródłem składników odżywczych…. Przedszkolaki z młodszej grupy, doskonale pamiętają o tym, aby być zdrowym i silnym należy się między innymi zdrowo odżywiać.
Myśląc o witaminkach postanowiliśmy zrobić pyszny sok owocowo - warzywny ...
Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką. Wszystkie owoce i warzywa zostały dokładnie umyte… Później pozostało tylko wrzucić składniki do maszyny i sok gotowy!
Oprócz pysznego soku zrobiliśmy także ciasto owocowe. Najpierw rozłożyliśmy biszkopty na brytfannie, a potem kroiliśmy owoce. Na koniec wszystko zalaliśmy galaretką. Potem nasza Pani włożyła ciasto do lodówki. Na drugi dzień wszystkie dzieci miały owocową ucztę ...


Rozpoczęcie roku szkolnego...

Wybiła już godzina. Dzwonek!
Rok szkolny się zaczyna,
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem...

Pierwszy września to dla uczniów dzień szczególny. Po wakacyjnej przerwie nadszedł czas powrotu do szkoły. Koniec wakacji, to dla dzieci czas, w którym zaczyna się wytężona praca, mająca przynieść dobre wyniki w nauczaniu. Pomimo tego, iż najchętniej dzieci przedłużyłyby sobie wakacje, to w poniedziałkowy ranek wszyscy nasi uczniowie stawili się o godzinie 9.oo w kościele parafialnym aby uroczystą Mszą Św. zainaugurować nowy rok szkolny. Po nabożeństwie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami udali się do szkoły. Pan dyrektor Janusz Ostrowski powitał wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Przedstawił nauczycieli oraz przekazał informacje na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2014/2015, życząc wszystkim uczniom owocnej nauki, a nauczycielom satysfakcji z pracy. Następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali swoje zdolności wokalne i recytatorskie w krótkim programie artystycznym, podczas którego wspominali minione wakacje. Po występie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, aby po tak długiej nieobecności porozmawiać i poznać plan zajęć na najbliższe miesiące nauki.