Zakopane odbyła się w dniach 20-21 października 2021roku.W wycieczce wzięli udział uczniowie klas 4-8 w liczbie 49 uczestników. Liczba opiekunów 4 osoby i jeden kierownik wycieczki.
Zwiedzanie rozpoczęło się od Krakowa. Pierwszy punkt programu to zwiedzanie Zamku królewskiego na Wawelu, renesansowej rezydencji królewskiej, znajdującej się na Wzgórzu Wawelskim. Przewodnicy zwrócili uwagę młodzieży na dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramę wjazdową oraz pięć wież mieszkalnych. Następnie grupy udały się na I piętro zamku, gdzie zwiedziły kolekcję słynnych Arrasów Zygmunta Augusta. Do naszych czasów przetrwało 136 sztuk.
Kolejnym punktem programu na wzgórzu wawelskim była Katedra wawelska, miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Uczniowie poznali dzieje katedry, jej rolę w dziejach narodu i społeczeństwa. Zejście do krypt pod Katedrą wawelską było dla młodzieży dużym przeżyciem, dlatego że mogli zobaczyć groby królewskie pierwszych władców odrodzonego Królestwa Polskiego, skłonić głowę przed sarkofagiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii Kaczyńskiej.
Niezwykle atrakcyjnym punktem zwiedzania dla młodzieży było wspinanie się na wieżę do Dzwonu Zygmunta. Z biegiem lat urósł on do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych. Bije w ważnych momentach dla polskiego narodu.
Następnie zorganizowane grupy przeszły przez jamę Smoka wawelskiego. Po zejściu ze wzgórza wawelskiego grupy udały się do kościoła Mariackiego, gdzie podziwiały ołtarz Wita Stwosza oraz wysłuchały Hejnał Mariacki z wieży zwanej Hejnalicą.
Następnie grupy zwiedzały rynek Starego Miasta. Na Rynku Głównym i jego sąsiedztwie zwiedzano ważne zabytki: Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieżę ratuszową, pozostałości ratusza.
O godzinie 14 grupy udały się na obiad do restauracji pod zamkiem, gdzie spożyły dwudaniowy obiad. Po obiedzie wycieczka udała się do Poronina, gdzie był zaplanowany nocleg. Na miejscu o godzinie 19/30 spożyły obiadokolację, zakwaterowały się w pokojach i do 22 w radosnych grupach spędziły wolny czas.
Drugi dzień to zwiedzanie Zakopanego. Pierwszy punkt programu to zwiedzanie Bachledówki. Bachledówka to wzgórze nad wsią Czerwienne w gminie Czarny Dunajec. To jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Tatry oraz Beskidy. Przewodnik przedstawił historię tego miejsca oraz postacie związane z tym miejscem min. Prymasa St. Wyszyńskiego, metropolity krakowskiego Karola Wojtyły przyszłego papieża.
Kolejnym punktem zwiedzania był cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie pochowani są m.in. Makuszyński, Tetmajer, Orkan, Stryjeński, Hasior, Marusarz. Następnie grupy udały się na Krupówki, gdzie miały możliwość zakupienia pamiątek. O godzinie 14 spożyły obiad i udały się na Krupówki, gdzie odwiedziły i podziwiały Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
O godzinie 15 grupy zwiedzające udały się w drogę powrotną do Mrowli.
Dwudniowa wycieczka przebiegła zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Młodzież była zachwycona zwiedzanymi miejscami, cieszyła się ze wspólnie spędzonego czasu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ...